Specijalista dečje hirurgije

Prof. Dr Smiljana Marinković


Zakažite pregled kod Prof. Dr Smiljane Marinković

RADNO VREME




Kontaktirajte Prof. Dr Smiljanu Marinković

KONKTAKT






Prof. Dr Smiljana (Rancinger) Marinković rođena je 5.11.1949. u Sr. Karlovcima, gde je pohađala osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirala je na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu 1974 godine. Specijalistički ispit iz dečje hirurgije položila je 1981. Radi u Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, Klinici za dečju hirurgiju u Novom Sadu od 1976 godine. Sav svoj rad i interesovanje usmerila je razvoju neonatalne hirurgije. Primenjujući znanje i iskustvo unapredila je rad na dijagnostici i lečenju više urođenih anomalija i bolesti novorođenačkog i odojačkog uzrasta, kao što su: hipertrofična stenoza pilorusa (ultrazvučna dijagnostika i supraumbilikalni pristup), intususcepcija (dezinvaginacija pod kontrolom ultrazvuka), anorektalne anomalije, Hirschsprungova bolest, gastroshiza, atrezija žučnih puteva, nekrotizirajući enterokolit, atrezija jednjaka i druge bolesti. Na mestu načelnika Odeljenja za neonatalnu hirurgiju je od 1993 godine, a od 2000. do 2002. bila je upravnik Klinike za dečju hirurgiju u Novom Sadu.

Usavršavala se u mnogim centrima u zemlji i inostranstvu (Beograd, Ljubljana, Edinburg, Parma, Njujork, Varšava, Lidz). Odbranila je doktorsku disertaciju pod naslovom “Dijagnostičko prognostička vrednost morfološke i morfometrijske ultrasonografske verifikacije hipertrofične stenoze pilorusa” 7.3.1994. i od tada učestvuje u izvođenju nastave studentima medicine na srpskom i engleskom jeziku, studentima stomatologije, kao i specijalizantima i doktorantima. U zvanje redovnog profesora na Katedri za hirurgiju birana je 2005 godine.

Član je ispitne komisije na predmetu Hirurgija, za studente medicine, stomatologije i zdravstvene nege. Od 1999. je član i komisije za polaganje specijalističkog ispita iz Dečje hirurgije na Medicinskom fakultetu. Učestvuje u radu Komisija za pripremu izveštaja za izbor u zvanja, na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu i Beogradu, kao i u komisijama za odbranu magistarskh i doktorskih teza. Bila je mentor u studentskim, diplomskim, magistarskim i jednoj doktorskoj tezi.

Autor je i koautor brojnih radova prezentovanih na međunarodnim ili domaćim kongresima i stručnim sastancima, kao i radova u stručnim časopisima od domaćeg i međunarodnog značaja. Saradnik je u tri udžbenika, jednom priručniku za lekare pripravnike i u 13 monografija. Učestvovala je u 8 projekata. Bila je saradnik u izradi prototipa “električnog mišićnog stimulatora”, aparata koji se koristi tokom hirurške korekcije anorektalnih anomalija. Plenarno predavanje po pozivu “Devises in periumbilical surgery in neonates” na skupu međunarodnog značaja štampano u celini održala je na kongresu grčke asocijacije pedijatrijskih hiruga sa internacionalnim učešćem na Santoriniju 2005 godine.

Aktivan je član Srpskog lekarskog društva (SLD), i Društva lekara Vojvodine (DLV), kao i Udrženja dečjih hirurga Srbije. 2003 godine dobila je Zahvalnicu sekcije za dečju hirurgiju SLD za dugogodišnji uspešan rad i doprinos razvoju dečje hirurgije. U periodu od dve godine bila je član predsedništva Sekcije za dečju hirurgiju. Stalan je član Britanskog udruženja dečjih hirurga (BAPS) od 1990. Dugogodišnji je član Svetskog udruženja dečjih hirurga (WFOAPS). Od 2004. je član i Evropskog udruženja pedijatrijskih hirurga (EUPSA).

Udata je za inžinjera tehnologije Dragana Marinkovića sa kojim živi u Novom Sadu od 1976 godine. Imaju dve ćerke Mariju i Milicu, koje su obe završile Medicinski fakultet. Marija specijalizira plastičnu hirurgiju, a Milica je zaposlena na Pedijatrijskoj klinici u Novom Sadu. Retke trenutke slobodnog vremena provode zajedno, družeći se i sa prijateljima, a najčešće u svojoj kući u Sremskim Karlovcima.


Autorska prava NSLAB URO 2023. Sva prava zadržana.